0x (ZRX)

 

0x (ZRX) Nedir?

Web sitelerinde de yazıldığı gibi, “0x, ERC20 tokenlarının Ethereum blockchain’de işlem görmesine izin veren açık ve izinsiz bir protokoldür” ve “merkezi olmayan alışverişi güçlendirmek” için kullanılacaktır.

Amir Bandeali ve Will Warren, 2016 yılının Ekim ayında 0x kurduklarında, blockchain teknolojisinin yıkıcı gücünden bahsediyorlardı. Hisse senetlerinden para birimlerine, değerli metallere kadar tüm varlıkların halka açık bir şekilde halka arzı olarak takas edildiği bir geleceğe inanıyorlardı. Ethereum platformunun çok yönlülüğü ve merkezi olmayan uygulamaların kapsamı göz önünde bulundurulduğunda, Ethereum’un blockchain’inin bu değişimin varlık değişimlerinde yer alması için ideal bir araç olduğunu düşündüler ce 0x coini ürettiler.

0x’in TLDR sürümü thereum tarafından güçlendirilmiş akıllı sözleşmeler yoluyla zincir dışı siparişlerle jeton alım satımını hızlandırmak isteyen bir protokoldür.

 

0x (ZRX) Nasıl Çalışır?

0x merkezi olmayan ticarete, gas fiyatlarını düşüren ve ağın şişmesini azaltan zincir dışı bir sipariş vardiyası üzerinde odaklanıyor. Ether Delta gibi merkezi olmayan bir borsa ile herhangi bir tecrübeye sahip olanlar için, zaten zincir dışı siparişlerin faydasını görebilirsiniz.
Para yatırmak, sipariş vermek, ticaret yapmak ve çekme işlemleri arasında, gas ücretleri hızla toplanabilir. Merkezi olmayan borsalar, güvenlik avantajları için harikadır, ancak bu sebepten ötürü kullanıcı işletim maliyetlerinde ve erişilebilirliklerinde merkezi olmayan muadillerinin gerisinde kalmaktadırlar.

Bu, 0x’in ortaya çıktığı yerdir. 0x protokolü, zincir içi yerleşimlerle bağlantılı olarak zincir dışı sipariş röleleri kullanarak merkezi olmayan borsaları geliştirmek ister. Esas olarak, bu, kullanıcıların başka bir kullanıcı tarafından doldurulacak bir sipariş dışı zinciri yayınlamasına izin verir. Sadece zincirdeki değer transferleri, diğer tüm ticaret komutlarını off-chain prosedürlerine bırakarak gerçekleştirilir. Böylece, işlemler sadece ticaretin yürütüldüğü zaman ağ üzerinden gerçekleştirilir ve bu sayede kullanıcılar ticaret işlemleriyle ilişkili gas ücretlerini düşürür.

Bunu başarmak için, 0x “röle” dediği şeyi kullanır. Yayıncılar, kamu ya da özel sipariş defterleri aracılığıyla emir yayınlamaktan sorumludur. Sipariş defterlerini barındırarak, bir exchange olarak etkin bir şekilde hareket ederek, ağa likidite getirirler. Bununla birlikte, bir borsadan farklı olarak, bir oyuncu bir ticareti gerçekleştiremez. Sadece ağa yayınlanmış yapımcı siparişlerini sunarak ticareti kolaylaştırabilir. Bir ticaretin tam olarak ifa edilmesi için, bir alıcı, düzenleyicinin imzasını kendi adlarıyla merkezden bağımsız değişimin akıllı sözleşmesine teslim ederek siparişi yerine getirmelidir. Bu değişimi kolaylaştırmak için tazminat olarak, her bir işlem için bir katma değerin 0x’in kripto para birimi ZRX’te bir ücret ödenir.

Esnaflar bir oyuncu tarafından işlendiğinde, Yayın Siparişleri olarak bilinir. Yayın emirleri, herkesin ağa bir sipariş vermesine izin verir ve sırayla, herkesin bu siparişleri durdurmasına ve doldurmasına da izin verir.

0x, aynı zamanda, makamlar tarafından belirli bir katılımcının akılda tuttuğu emirler olan Noktadan Noktaya Emirleri de barındırır. Bu siparişler, iki kullanıcının e-posta, Facebook messenger ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli mesajlaşma ortamları aracılığıyla doğrudan para transferi yapmasına izin verir. Bir üretici adresi bir sipariş rölesi bu şekilde gönderdiğinde, yalnızca belirtilen alıcı adresi, fonları kötü amaçlı üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilmekten koruyabilir.

0x (ZRX) Nereden Alınır?

0x’lerin işlem hacminin çoğu Bitcoin ve Ethereum ile satış yapan Binance veya Poloniex’ten geliyor, ancak Huobi, OKEx, HitBTC ve Liqui’nin de aralarında bulunduğu birçok popüler borsada listeleniyor.

 

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.