Bytom (BTM)

Bytom Nedir?

Bytom, finansal ve dijital varlık uygulamaları için bir blockchain protokolüdür. Bytom protokolünü kullanarak, bireyler ve şirketler sadece dijital varlıkları (yani Bitcoin) değil, geleneksel varlıkları da (menkul kıymetler, tahviller, hatta istihbarat verileri) kaydedebilir ve değiştirebilirler.

Bytom Nasıl Çalışır?

Bytom’un misyonu “atomik [fiziksel] dünyayı ve bayt [dijital] dünyasını, çeşitli bayt varlıklarının ve atomik varlıkların tescil edilip değiştirilebileceği merkezi olmayan bir ağ kurmaktır.

Üç tür Bytom varlıkları şunlardır:

Gelir varlıkları: Takipteki varlıkları, yerel yönetim yatırımlarını ve kitle fonlaması kampanyalarını içerir.

Özkaynak varlıkları: Bu varlık sınıfı, transferler için yatırımcı doğrulamasını gerektirir ve özel şirketlerdeki hisse senetleri ve kamuya açık olmayan bir yatırımın hisselerini içerir.

Menkul kıymet varlıklar: Bu varlık türü tahmin edilebilir nakit akışına sahiptir. Örnek olarak borçları ve otomobil kredilerini içerir.

Bu varlıkların tümünü Bytom protokolü ile zincir üzerinde işlem yapabilirsiniz. Ve bunun pek çok yararı var. Blockchain’deki varlık sahipliği ve exchange’lerini kaydetmek, şu anda mevcut olandan daha verimli ve güvenli bir sistem oluşturur.

Aracıların varlık transferlerinde ve kayıt tutmada yarattığı şişkinliğin çoğunu ortadan kaldırır. Aracıları kaldırmak, maliyetleri ve transfer sürelerini düşürür. Bu kaldırma ayrıca, varlıklarınızın tam denetimini sağlama avantajına da sahiptir. Artık doğru bir kayıt tutmak için üçüncü taraflara güvenmeniz gerekmiyor, çünkü bunlar değişmez, açık bir defterde saklanıyor. Ve varlık kayıtları dünya genelinde düğümler arasında dağıtıldığı için, kötü niyetli bir aktörün verileri manipüle edebileceği tek bir başarısızlık noktası yoktur.

Bytom Token (BTM)

Bytom ekosisteminde üç ana kullanıma sahiptir:

  • İşlem ücretleri
  • Temettüler
  • Varlık ihracı

Şu anda madencilikle dolaşımda olan toplam 2,1 milyar tedarikle 987 milyon BTM dolaşımda bulunuyor. Ekip, arzın yüzde 30’unu ICO katılımcılarına dağıttı ve toplam arzın yüzde 33’ünü alarak madencilik ödülleri için bir havuz oluşturdu. Kalan tokenlar rezerv olarak tutulur, iş geliştirme için kullanılır veya özel yatırımcılara verilir.

Sistem Mimarisi

Bytom mimarisi üç katmana ayrılmıştır:

Uygulama Katmanı, son kullanıcı olarak etkileşimde olduğunuz şeydir. Bu, varlıklarınızı yönetmek için birlikte çalıştığınız mobil ve web uygulamalarını içerir.

Sözleşme Katmanı iki tür sözleşme içermektedir. Birincisi, Genesis Sözleşmesi, ağdaki diğer akıllı sözleşmeleri yayınlar ve denetler. Daha da önemlisi, Bytom kullanan tüm varlıkların protokolün standartlaştırma kurallarına uygun olmasını sağlar.

Bir sonraki Genel Sözleşme, iki benzer işlevi vardır. İlk işlev protokol kullanıcıları arasında varlık alım satımını kolaylaştırır. İkincisi temettü dağıtımlarını kurar ve doğrular. Yeni bir varlığı Genel Sözleşme ile dağıtmak için, önce onay için Yaratılış Sözleşmesine göndermeniz gerekir.

Son olarak, Bytom protokolünün temeli Ledger Katmanıdır. Bu, Bytom’ın blockchain’e bağlandığı yer. Bu blockchain izinsiz, herkese açıktır ve bir İş Kanıtı (PoW) konsensüs algoritması kullanır. Diğer bazı PoW projelerinden farklı olarak, ağ üzerinde bir ASIC kullanabilir ve ekip bunu beyaz kağıda bile teşvik eder.

Bytom Ekibi ve İlerleme

Merkezi Çin’de bulunan Bytom ekibinin Kurucusu Chang Jia, Çin’deki en büyük Bitcoin ve blockchain haber sitelerinden biri olan 8btc’yi yaratmak için Sci-Fi yazma dünyasından ayrıldı.

Diğer kurucu ortağı Duan Xinxing, dünyanın en büyük dijital varlık borsalarından biri olan OKCoin eski Başkan Yardımcısıdır.

Proje Ocak 2017’de başladı ve takım bugüne kadar sürekli bir ilerleme kaydetti. İlk testnetini aynı yılın Eylül ayında piyasaya sürdüler ve bu yılın nisan ayı sonunda ana ağın ilk versiyonunu başlattılar. Proje ayrıca, Howey Testini resmi olarak geçerek SEC’in bir güvenlik olarak belirteci sınıflandırmayacağı anlamına geldi.

Bytom ilerleme yol haritası

Bytom ile aynı hedefleri gerçekleştirmeye çalışan pek çok başka proje yok. Ravencoin, varlık transferlerini iyileştirmek isteyen başka bir projedir (şu anda çok daha küçük de olsa). Bytom’un aksine, Ravencoin ASIC’ye dayanıklıdır. Ayrıca, WAX ve Enjin Coin gibi oyun varlıklarını rakip olarak belirten projeleri de görebilirsiniz. Oyun endüstrisinden başlayarak, proje ekipleri diğer varlık türlerine de genişlemeyi planlamaktadır.

BTM’yi Nereden Satın Alabilirim?

BTM kadar büyük bir piyasa kapsayıcısı olan bir kripto para birimi için, büyük borsaların çoğunda listelenmediğini görmek sizi şaşırtabilir.

BTM en sık BTC ile Dubai merkezli bir değişim olan RightBTC’de satın alınır. Ayrıca Huobi ve Bibox’ta BTM için USDT, BTC veya ETH alışverişi yapabilirsiniz.

BTM Nerede Saklanır?

BTM’nizi Bytom resmi cüzdanında saklamalısınız. Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilir. Ekip ayrıca, cüzdanı ayarlamanıza ve kullanmanıza yardımcı olacak bir kullanım kılavuzu da oluşturdu.

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.