DigiByte (DGB)

DGB Digibyte Nedir?

Digibyte, hız, merkeziyetsizlik ve güvenlik kavramlarının üzerine kurulmuş bir kripto para birimidir. 2014 yılında kurulan, eski kripto para birimi projelerinin bir parçası olmakla birlikte, son dört yıldaki yaşı ve devam eden gelişimine rağmen, DigiByte hala nispeten bilinmemektedir.
DigiByte’nin destekçileri, bu kripto para biriminin uyuyan bir dev olduğunu söylüyorlar. Hayranlarına göre digibyte kripto teknolojisinin en uç noktasında. Diğer para birimlerinden daha hızlı, daha ölçeklenebilir ve daha güvenli bir ağa ev sahipliği yapıyor. Zamanla, üstün teknolojisinin Bitcoin, Litecoin ve diğer üst düzey dijital para seçeneklerine karşı kazanacağını savunuyorlar. DigiByte, özel bir topluluğa ve dünya çapında yaklaşık 100.000 düğüm noktasına sahiptir.

Öte yandan, DigiByte’ın son dört yıl içinde benimseme süreci yavaşladı. Rakipleriyle karşılaştırıldığında hala nispeten belirsiz bir para birimi. DigiByte web sitesi çok sayıda harika pazarlama kopyası ve buzzwords sunuyor. Ancak, ağın gerçekte nasıl çalıştığı hakkında çok az teknik bilgi var. DigiByte’nin geleceğe yönelik planladıkları şeylere karşı gerçek başarılarını anlamak zor.


Digibyte Projesi Nedir?

Digibyte diğer çoğu altcoinden farklı olarak kendine uçuk bir proje seçmemiş. Nispeten yaşlı bir coin olduğundan dolayı zamanının popüler projesi olan “para birimi olabilmek” amacının peşinden gitmiş ve Bitcoinin rakibi olmaya çalışmıştır. Yukarıda da anlattığımız üzere Digibyte bitcoin’den daha hızlı çalışıyor fakat yatırımcılar için herşey hız değil. Projesi temel olarak bir değişim aracı olabilmek ve para birimi haline gelebilmektir.

Digibyte Tarihi ve Takımı

DGB 2013 yılında Jaret Tate tarafından geliştirildi ve takip eden yıl 2014’te ilk genesis bloğu yine onun tarafından başlatıldı. Lansmanından sonra Tate, DigiByte’nin gelişimine tam zaman ayırdı. O zamandan beri, proje için finansman DigiByte vakfına bağış yoluyla geldi. Tate ve projede yer alan diğer kişilerin madencilik ve ilk işlemlerden önemli miktarda DGB bulundurduklarını buradan söylemek gerekir. Digibyte fiyatı arttıkça bu takımın ve kurucusununda zenginlikleri artacaktır.

DigiByte ekibinde çalışan diğer insanlardan bahsetmişken, projeyi destekleyen personel hakkında fazla bilgi bulmak zor. Web sitesi ekiple ilgili bilgi içermiyor. LinkedIn’de biraz araştırma yapmak, Tate dahil DigiByte için çalıştığını iddia eden toplam beş geliştiriciyi gündeme getirdi.

Pazarlama, proje yönetimi ve topluluk erişimine adanmış ekip üyeleri olmadan, Digibyte’nin benimsenme aşamasının artık kalabalık olan kripto alanında nasıl büyüyeceğini görmek zor. Geçtiğimiz yıl boyunca Tate, DigiByte’nin büyüme aşaması için Vakıf ve halka yönelik bir pazarlama kurmaya çalıştıklarını söyledi.Teknik Özellikler

Bitcoin gibi, DigiByte’da bir UTXO tabanlı cryptocurrency. Bu, yeni işlemlerin bir cüzdan “bakiyesinden” gelmediği anlamına gelir. Bunun yerine, her bir madeni para bir tanımlayıcıya sahiptir. Bir madeni para cüzdanınıza girdiğinde, cüzdanınız tarafından “gereksiz” kabul edilir. Bu madalyonu başka birine gönderdiğinde, harcanan para olur. Bu, dijital para biriminin çift harcama problemini önler. Aynı zamanda blockchain ile diğer güvenlik sorunlarını çözer.

Bloklar, Madencilik ve Hashing Algoritmaları

DigiByte, genesis bloğunu 10 Ocak 2014’te başlattı. Lansmanında, tek bir iş algoritması kanıtı kullanıldı. Ancak, kısa bir süre sonra DGB, toplam beş iş algoritması kanıtı sunmak için sert bir fork kullandı. Algoritmalar arasında madenciliği bölmek, merkeziyetsizliği teşvik eder ve ağın güvenliğini arttırır.

Yeni bir DigiByte bloğu yaklaşık her 15-18 saniyede bir çıkarılır. Beş madencilik algoritmasının her biri, her 1.5 dakikada bir blokları mayınlar. Her blokta işlem boyutları sınırlıdır. DigiByte aynı zamanda Segregated Witness teknolojisini uygulayan ve blok zincirini küçük ve ölçeklenebilir hale getiren ilk şirket oldu. Dört yıllık varlığı ile birleştirilen hızlı blokaj, DigiByte’nin şu anda var olan en uzun blok zincirine sahip olduğu anlamına gelir. Bitcoin’den bile daha uzun.

Miktarı ve Mining İşlemi

Şu anda toplam 10 milyardan fazla Digibyte piyasada işlem görmektedir. 21 yıl içerisinde toplam DBC miktarının 21 milyar olacağı tahmin ediliyor. Bu da fiyat anlamında neden bu kadar ucuz kaldığının bir göstergesi sayılabilir. DGB coini büyük borsalardan satın alabilirsiniz veya GPU ve ASIC madenciliği ile kendiniz çıkarıp satabilirsiniz.

Digibyte’ın Geleceği

Çekicilik DigiByte için son derece önemli bir şey. Şimdiye dek dört yıllık tarihinde, çok fazla kazandırmadı ancak 100.000 düğüm, bir altcoin için saygın bir ağ boyutudur. Bununla birlikte, DigiByte nispeten eski bir para birimidir ve doğru mesajlaşma ve halkla ilişkiler konusunda büyük destek alma fırsatlarına sahip olmuştur.
DigiByte şu anda oyun topluluğu içinde çekicilik kazanıyor. DigiByte, DigiByte Gaming olarak kendine bir alt dal oluşturdu ve belirli oyunları oynarken harcanan zaman karşılığında oyunculara DGB sunuyor.
CEO, Tate, bu yıl halka açık desteğe ve DigiByte Vakfına odaklanacağına söz verdi. Bu noktada, daha fazla benimseme ve çekicilik elde etmek, projenin karşı karşıya olduğu en büyük zorluktur. DigiByte’ın kaderi dengede kalıyor. Hız, ölçeklenebilirlik ve güvenlik alanında lider olarak hareket edebilir; ya da devam eden göreceli belirsizlik içinde çürüyebilir.

CEO, Tate, bu yıl halka açık destek ve DigiByte Vakfı odaklanacağına söz verdi. Bu noktada, daha fazla benimseme elde etmek, projenin karşı karşıya olduğu en büyük zorluktur. DigiByte’ın kaderi dengede kalıyor. Hız, ölçeklenebilirlik ve güvenlik alanında lider olarak hareket edebilir; ya da devam eden göreceli belirsizlik içinde çürüyebilir.


İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.