IOTA (IOTA)

IOTA Nedir?

IOTA nesnelerin interneti diye tabir edilen IOT için geliştirilmiş bir kripto para teknolojisidir IOTA’nın nesnelerin interneti sektörüne yapacağı katkıyı anlatmadan önce diğer kripto paralardan ayrılan noktalarına bir göz atalım. Öncelikle IOTA bir blockchain teknolojisi değildir. IOTA tangle adı verilen kendi geliştirdiği teknoloji üzerinde işlemlerini gerçekleştirir. Blockchain ve Tangle iki farklı teknolojidir ve tangle teknolojisinin yani IOTA’nın farkı bloklar ve madencilerden arınmış olmasıdır. Tangle teknolojisini kısaca 4 madde üzerinde açıklayabiliriz.

  • Ölçeklendirilebilir
  • Merkezsiz
  • Modüler
  • Düşük işlem ücreti

IOTA Nasıl Çalışır

IOTA, blockchain mimarisi kullanan Bitcoin’in aksine, DAG olarak bilinen “Directed Acyclic Graph” tangle teknolojisini kullanır. Özetle, Tangle sisteminde bir işlemi gönderenin kendinden önceki iki işlemi onaylaması gerekir ve bu sayede Bitcoin (Ve bir çok kripto para birimleri) tarafından karşılanan hem ölçeklenebilirlik hem de işlem ücreti sorunlarını çözer. Böylece, bir işlem yapma ve doğrulama işlemlerini aynı anda gerçekleştirmiş olur. Bu, madencileri ortadan kaldırır ve sistemi tamamen tahliye altına alır.

Tangle teknolojisi ile beraber IOTA kullanıcı sayısı arttıkça daha hızlı çalışmaya başlar. Bu blockchain teknolojisinde daha zorlaştırılmıştır. Kullanıcı sayısı artışıyla beraber hızıda artan IOTA aynı zamanda madencilere ödeyeceği bir işlem ücretide olmadığından çok daha ucuz bir şekilde işlemleri gerçekleştirebilir ve buda çok küçük miktardaki işlemlerin bile bedava gerçekleştirilebilmesini sağlar.

IOTA Amacı Nedir?

Yukarıda IOTA’nın nasıl çalıştığını anlatmıştık aslında bu bilgiler IOTA’nın amaçları ile aynı doğrultuda. IOTA daha ölçeklenebilir daha merkeziyetsiz bir yapı oluşturmayı kendine hedef edinmiş durumda. Üstelik kullandığı tangle teknolojisi ile çok daha hızlı çalışıyor ve işlem ücretlerini ortadan kaldırmayı hedefliyor. Aynı zamanda IOTA madenci ve block terimlerini ortadan kaldırmayı hedefliyor.

IOTA Nereden Alınır?

IOTA son zamanlarda oldukça popüler bir coin haline geldi. IOTA almak için Bitfinex ve BINANCE borsalarını ziyaret edebilirsiniz.

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.