Ripple (XRP)

Ripple Nedir?

Ripple Nedir? Bitcoin gibi bir kripto para birimi midir? Teknik konuşmak gerekirse kısa bir cevap olarak hayır değildir diyebiliriz. Ancak bu ripple’ın diğer kripto paralardan tamamen ayrılması anlamına gelmez.

İlk olarak 2012’de Ripplepay’in iterasyonu olarak piyasaya sürülen Ripple tokenları, gerçek zamanlı bir brüt ödeme sistemi (RTGS), döviz kuru ve havale ağıdır. Ripple Bitcoine göre daha az komisyon alır ve İşlem kayıtlarını sürekli olarak karşılaştıran bağımsız olarak onaylanan sunuculardan oluşan bir ağ tarafından yönetilir. Dalgalanma, bütünlüğü sağlamak için sunucuları doğrulayanlar arasında bir fikir birliği sürecini kullanan paylaşılan bir ortak veritabanına dayanır. Doğrulayan sunucular, bireylerden bankalara kadar herkese ait olabilir.

Dalgalanma protokolü (XRP olarak ifade edilen jeton), iki taraf arasında paranın anında ve doğrudan transferini mümkün kılmak içindir. Fiat para biriminden altının hatta havayoluna kadar her türlü para birimi değiştirilebilir. Kısaca Ripple geleneksel bankacılık ücretlerini ve bekleme sürelerini ve hatta kripto para birimi işlemlerini borsalar yoluyla engellemeyi amaç ediniyor.

Ripple ve Bitcoin Temel Farkları

İnsanlar Ripple’ın bir blockchain olduğunu düşünürler aslında pek haksızda sayılmazlar çünkü Ripple temelde bir doğrulayan sunucular ve fikir birliği mekanizmasıdır. Konsensüs olmasına rağmen Ripple bir blockchain değildir. Ripple, verileri birleşik bir sunucuyla karşılaştırarak birleştirmek için bir HashTree kullanır.

Bankalar Ripple kullanmaya şu sıralar sıcak bakıyorlar ve Ocak 2018 yılına kadar Ripple fiyatlarının artışında gerek medya gerek bankaların hatrı sayılır bir desteği olduğu aşikar. Bildiğimiz üzere blockchain teknolojisi ile Bitcoin P2P (Peer to Peer) yani kişiden kişiye aracı olmadan direk para aktarımını mümkün hale getirebilmek için tasarlanmış ve ana amacını hep bu oluşturmuştur. Ancak Ripple bilindiği üzere P2P para aktarımından ziyade yüksek meblağlardaki paraların düşük komisyonlarla ve bugün kullanılan sistemlerden çok daha hızlı aktarılabilmesini kendisine amaç edinmiştir.

Ripple, piyasa sürüldüğünden bu yana yaklaşık 35 milyondan fazla işlemi hatasız olarak tamamlamıştır. Saniyede 1500 işlem gerçekleştirebilen Ripple bu konuda gelişmeye ve kendini güncellemeye müsaittir. Ripple bu hızı sayesinde Bitcoin ve Ethereum’u geride bırakmayı başarmıştır. Ayrıca Ripple tokenlar Litecoin, Ethereum veya Bitcoin gibi mine edilemez yani çıkartılamazlar. Bir şirketin hisse senetleri gibi düşünülerek tasarlanmış ve aslında basit bir açıklama ile bir kişi bir anda 100 milyar XRP token çıkarmıştır.

Ripple Amacı Nedir

Her coin veya her token bir amaç doğrultusunda üretilmiştir. Bu projeler sayesinde yatırım alırlar ve fiyatları artar veya aynı sebepten dolayı projenin gerçekleştirilme ihtimali az görüldüğünde değerleri düşebilir. Ripple bu konuda gerçekten çok önemli bir projeye sahip. Altcoinler arasında en parlayan yıldız Ripple diyebiliriz. Ripple genel amaç olarak para transferi için icat edilmiştir. Yukarıda gördüğünüz grafikte yazılanlar Ripple’ın ne kadar hızlı ve ucuza transfer edilebildiğinin bir göstergesidir. Şimdiden bankalarla anlaşmaya başlayan Ripple umarız gelecekte bizi SWIFT ücretlerinden ve banka kesintilerinden kurtarır.

Ripple XRP Nereden Alınır?

Ripple hemen hemen her kripto para borsasında yer almaktadır. Türkiye’den alım yapacak iseniz BTCTURK sizin için en iyi opsiyon olacaktır zira bu sayede Türk lirası ile XRP alabilmeniz mümkün. Ancak başka borsalarıda değerlendirmek istiyorum derseniz BINANCE veya BITFINEX sizin için daha kolay ve uygun olacaktır.

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.