Siacoin (SC)

Siacoin (SC) Nedir?

Sia, DropBox, Amazon, Apple ve Microsoft gibi merkezi eski rakiplerle rekabet eden merkezi olmayan bir bulut depolama seçeneği sunar. Sia’yı kullanarak, herkes platform üzerinden şifrelenmiş depolama yapabilir veya onlara rahatlıkla erişebilir ve tüm bu sözleşmeler, depolama kanıtları, işlemler blockchain’i genel muhasebeci olarak kullanarak doğrulanabilir.

Siacoin Nasıl Çalışır?

Temel düzeyde, Sia bulut depolamayı merkezi sağlayıcıların ellerinden alır ve onu bireylerin hizmetine sunar. Bu, kullanıcılara, herhangi birinin yedek sabit disk alanı kiralamasına veya bunlardan yararlanmasına olanak veren eşler arası depolama ekosistemi sunar.
Ağ üzerindeki tüm hizmetler Siacoin’le ödenir ve Sia ekosistemindeki tüm işlemler dosyalama sözleşmeleri ve depolama ispatları ile güvence altına alınır.

Depolama Ekosistemi

Sia’nın platformu, hem sağlayıcılardan (ana bilgisayarlardan) hem de istemcilerden (kullanıcılar) oluşur. Platform sayesinde, kullanıcılar ana bilgisayarlardan depolama alanını devreye alır ve ana bilgisayarlar Siacoin’deki hizmetleri için tazmin edilir.

Ekosistem esnek depolama seçenekleri sunar ve büyük ölçüde serbest piyasaya dayalıdır. Sağlayıcılar kendi fiyatlarını belirleyebilir, güvenilirlik düzeylerini tanıtabilir ve depolamada veya dosyalarda kaybolacak sorunların ortaya çıkması durumunda cezalar için standartlar belirleyebilirler. Ayrıca, bir müşterinin depolama alanını, söz konusu müşterinin verilerinin (örneğin, hassas, yasadışı veya etik açıdan sorgulanabilir materyaller) doğasından rahatsızlık duyuyorsa reddetmeyi seçebilir.

Sia coin, cloudClients da kendi çıkarlarını korumak için bir dizi korumaya sahiptir. Dosya güvenliğini ve geri alınabilirliğini sağlamak için, verilerinin kopyalarını çoklu sağlayıcılar arasında bölme seçeneği vardır. Örneğin, bir sağlayıcı bir müşterinin dosyasını kaybetmekse veya serbest bırakmayı reddediyorsa, müşteri dosyalarını başka bir sağlayıcının deposundan alabilir. Her iki taraf da, bir tedarikçinin saklama kanıtı sağlamadığı veya bir müşterinin verilerini saklı tutmayacağı bir tedarikçinin katlanacağı sözleşmeye bağlı cezalar konusunda hemfikir olabilir.

Müşteriler, ek depolama ücretlerinin yanı sıra hizmet sağlayıcıları çalışma zamanı teşvikleriyle ödüllendirme seçeneğine de sahiptir. Bu ödemelerle müşteriler, daha hızlı belge yüklemeleri, isteklerin işlenmesi için iyileştirilmiş gereksinimler, vb. Dahil olmak üzere, sağlayıcılara ihtiyaçlarını daha dikkatli olmaları için teşvik eder.

Dosya Sözleşmeleri

Bir müşteri ve bir sağlayıcı iş yapmak istediğinde, bir dosya sözleşmesi taslağı hazırlamayı kabul ederler. Tüm veriler bir sağlayıcının sabit diskinde saklanırken, bu düzenlemeler için sözleşmeler Sia’nın blockchain’inde saklanır.

Bu dosya sözleşmeleri, bir depolama sözleşmesinin şartlarını tanımlar ve her iki tarafın da işlerini buna göre yerine getirmesini sağlar. Sözleşme, blok zincirinde saklandığından, orijinal düzenleme, ağa sunulduğunda doğrulanabilir ve değişmezdir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, sözleşme şartları koşullara bağlı olarak esnektir. Bir müşteri, satın alınabilirlik için güvenilirliği feda etmeye istekli ise, haklıdır. Ve eğer bir sağlayıcı büyük miktarda veriyi depolamak için daha fazla ücret almak isterse ve müşteri sözleşmenin şartlarını kabul ederse, öyle de olur. Platformdaki kullanıcılar, bir ev sahibinin itibarına ve depolama gereksinimlerine dayalı olarak kendi sağlayıcı tercihlerini yönetmelidir ve aynı şekilde, bir sağlayıcı, bir müşterinin, müşterinin gereksinimlerine ve taleplerine dayalı olarak bir müşteri barındırabilecek olup olmadığına karar vermelidir.

Yine de, dosya sözleşmeleri ağa çok ihtiyaç duyulan bir güvenlik katmanı ekler. Bir sözleşmenin süresini, bir sağlayıcının ağa depolama çıktılarının kanıtını ve üzerinde anlaşmaya varılmış bir ödeme sunması gereken süreyi tanımlarlar.

Müşteri olarak bir sözleşme oluşturduğunuzda, gelecekteki ödemeler için Siacoin dengesini sözleşmeye yüklersiniz. Bu nedenle, depolama için bir belge yüklediğinizde, bu bakiyeden gelen paranın bir kısmı ana bilgisayara aktarılır. Bakiyenizin tamamını ve sözleşme sonu şartlarını kullanmazsanız, kalan paralar cüzdanınıza iade edilir.

Depolama Kanıtı

Sia, müşterileri hileli veya kötü niyetli sağlayıcılardan korumak için depolama kanıtı uygular. Ödeme alabilmek için, bir sağlayıcı, dosya sözleşmesinin şartlarına göre belirlenen zaman dilimlerinde ağa belirli sayıda kanıt sunmalıdır.

Sağlayıcı, sağlanan zamanda depolama kanıtı sağlamazsa, kanıt alınana kadar uygun ödeme, cevapsız bir kanıt adresine gönderilir ve sağlayıcı ihmali nedeniyle cezalandırılabilir. Ek olarak, bir sağlayıcı çok fazla depolama yetkisi kanıtı kaçırırsa, sözleşme tamamen sona erebilir.

Bununla birlikte, bir sağlayıcı başarılı bir şekilde saklama kanıtı sağladığında, sözleşme geçerli bir kanıt adresine ödeme yapar. Bir sağlayıcı, ağ imzaları ve zaman kilitleri dahil olmak üzere bu madeni paralara erişmeden önce bir dizi harcama koşulunun karşılanması gerekir.

Neden SiaCoin?

Sia’nın platformu, geleneksel bulut depolama hizmetlerine kıyasla çok sayıda avantaj sunuyor.

Gizlilik: Sia’nın ağında işlenen tüm veriler şifrelenir. Bir sağlayıcı, verilerin gizli anahtarına sahip olmadıkça, depolanan dosyalara erişemez. Bu, Sia’nın platformu aracılığıyla depolamak için yaptığınız tüm materyallerin tam sahipliğinde / kontrolünde olduğunuz anlamına gelir. Geleneksel modellerde, bulut depolamayı barındıran şirketlere, sunucularına bıraktığınız tüm verilere tam erişim hakkı vardır.
Uygun fiyat: Sia coin, kullanıcıları için esnek, pazar odaklı fiyatlandırma seçenekleri sunuyor. Müşterilerin seçim yapabilmeleri için tek seçenekli bir seçenek yoktur. Örneğin, Sia’yı kullanan 1 TB’lık veri depolama alanı, Amazon’un ayda 23 ABD doları değerinde olan hizmetlerine kıyasla ayda 2 ABD dolarına kadar düşebilir.
Güvenlik: Yine, Sia üzerindeki tüm veriler merkezi olmayan bir ağ üzerinden şifrelenir ve işlenir; kullanıcı materyali merkezi bir sistemdeki güvenlik açıklarından korunur. Dahası, Sia yedekli depolama sunar. Birden fazla sağlayıcı arasında yüklenen belgeleri ayırırken, Sia istemci verilerini tek bir hata noktasından korur.

Siacoin (SC) Nereden Alınır?

Siacoin’i Bittrex, Upbit,Binance veya Poloniex’ten BTC ve ETH karşılığında satın alabilirsiniz.

Siacoin (SC) Cüzdanı

Şu an itibariyle Siacoin için tek saklama seçeneği resmi cüzdan biçiminde geliyor. Sia’nın web sitesinde 64bit Linux, Windows ve Apple yazılım cüzdanları için indirme bulabilirsiniz.

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.