TRON (TRX)

Tron Nedir?

Tronix daha bilinen adıyla TRX Tron’un resmi para birimidir. Kripto para piyasasındaki her oluşum ve proje gibi Tron da blockchain ve peer to peer (p2p) ağını kullanarak merkezi olmayan bir eğlence içerik paylaşım platformu olmayı kendine hedef edinmiştir. Tron kâr amacı gütmeyen bir Singapur merkezli vakıf tarafından kurulmuştur bu vakfın ana amaçlarından biri şu anda 1 trilyon dolar değerindeki küresel eğlence endüstrisini ele geçirebilmektir.

Whitepaper üzerindeki açıklamalara bakacak olursak TRON yani TRX küçük gruplara kar sağlamak yerine insanlığa fayda sağlayacak bir yapı kurmuştur.

Tron Amacı Nedir?

TRON’un açık, merkezi olmayan platformu ve dağıtılmış depolama teknolojisi, dijital içerik oluşturucuların Apple Store ve Google Play Store gibi aracıları geride bırakmasına olanak tanıyacak. İçerik üreticileri bu nedenle doğrudan tüketicilerden fon alabilecekler. “Eliminate the middle man” yani aracıyı ortadan kaldırma amacına sahip olan TRX bu konuda oldukça iddialı görünüyor. Örneklerle açıklamak gerekirse Netflix veya Google Play gibi uygulama marketleri içerikleri tekelinde tutarlar ve içerik üreticileri bu şirketlere içeriklerini satarlar ve bununla beraber içerikler üzerinden reklam geliri veya diğer gelirler elde ederler. Ancak Netflix örneğinde siz film izlerken direk olarak Netflix’e ödeme yaparsınız yani Netflix bu durumda herhangi bir ürün üretmeden içerik üreteni ve tüketiciyi birleştirerek para kazanır. Google playstore yine buna örnek olarak gösterilebilir. Google playstore üzerindeki uygulamalar sayesinde para kazanır ve bunun az bir miktarını uygulama geliştiriciye verir yani aracılık yapar. İşte TRX burada devreye girerek dijital içeriklerin tümünü blockchain teknolojisi ile doğrudan insalığa sunmayı hedefler.

Şu anda, birçok kullanıcı verisi ve trafik Google, Facebook, Amazon ve Snapchat gibi birkaç şirket tarafından kontrol ediliyor. TRON, verilerin sahipliğini tekrar bu verileri oluşturan insanlara vererek bu denetimi azaltmaya çalışıyor.


TRON’in temel özellikleri

TRON, aşağıdaki özellikleri kullanarak “İnterneti İyileştirmek” istiyor:

  • Veri kurtarma: ücretsiz ve kontrolsüz veri
  • Kullanıcıların içerik yayılmasından dijital varlıkları alabileceği içerik ekosistemini etkinleştirme
  • Dijital varlıkların dağıtımı yapabilme özelliğine sahip Kişisel ICO
  • Dağıtılmış dijital varlıkların değişimi (oyunlar gibi) ve piyasa tahmini için alt yapı.

TRX Nasıl Çalışır?

TRX 2017 yılında Exodus ile başlayan ve hedef olan 2023 yılında Eternitye doğru giden bir dizi aşamaya sahip uzun vadeli bir projedir. Temel olarak adımlar aşağıda verilmiştir.

EXodus: Eşler arası dağıtım, depolama ve içerik için ücretsiz platform.
Odyssey: İçerik oluşturma ve güçlendirmeyi teşvik etmek için ekonomik teşvikler devreye sokuldu
Great Voyage: Bireysel ICO yetenekleri
Apollo: İçerik üreticilerinin kişisel belirteçleri yayınlayabilme yeteneği (TRON 20 Token)

TRX Nereden Alınır?

TRX alıp satabilmek için BINANCE veya Bitstamp borsalarını kullanabilirsiniz. Şu an yaklaşık 65 milyarı dolaşımda olmak üzere toplam 99 milyar TRX coin bulunmakta.İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.